Šeima kultūroje ir kultūra šeimoje

„Šeimos institutas“ su partneriais nuo 2016 metų sausio vykdo projektą „Šeima kultūroje ir kultūra šeimoje“.

Kultūra pastaruoju metu turi daugiau nei 700 apibūdinimų, teigia prof. habil. dr. V. Pruskus. Jis pastebi, kad visuose apibrėžimuose galima rasti nuorodą, jog pagrindinis kultūros subjektas ir objektas yra žmogus. Žmogaus gyvenime, taigi, ir kultūroje, svarbus vaidmuo tenka šeimai, kaip pirminei visuomenės ląstelei ir prigimtinei bendruomenei.

Svarbiausių šeimos gyvenimo ir jos raidos proceso ištakas galima matyti istoriniuose šaltiniuose. Juose sukauptą išmintį, šeimos stiprinimo būdus, galimas santuokinės santarvės gaires atskleis Lietuvos istorijos instituto ir Vilniaus universiteto atstovai.

Tautosaka yra neatsiejama mūsų kultūros, tautinio tapatumo dalis ir jos atspindys. Tai vienas geriausių praėjusių amžių visuomenės mentaliteto atspindžių, ji leidžia pamatyti ir pajusti, kaip žmonės šeimos ryšius suvokė, išreiškė, aktualizavo prieš šimtmetį ar du. Savo įžvalgomis apie šeimos gyvenimą ir jos vaidmenį lietuvių tautosakoje dalinsis Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai, o straipsnių rengėjai jas skaitytojams perteiks lengvai skaitoma kalba.

Vėliau žvelgsime į sovietmetį ir į šį laikmetį. Straipsniuose kelsime klausimus – kaip keičiasi mūsų mąstymas, į kokius gyvenimo modelius orientuojamės? Kaip visa tai skatina ir atliepia kultūra? Kokių pavojų, grėsmių galime joje įžvelgti? O taip pat kokių atramų ieškoti? Galiausiai, kaip patys galime prisidėti prie kitokios kultūros puoselėjimo? Straipsniai bus rengiami remiantis kinu ir literatūra.

Taip pat svarstysime, kokią kultūrą kuriame šeimose – atvirumo, bendravimo, pagarbos, pagalbos ar nekalbėjimo, nežiūrėjimo į akis, nemeilės? Kodėl? Drąsinsime, kad pokyčiai įmanomi visose situacijose. Pateiksime konkrečius pavyzdžius iš šventųjų, kurie klydo, bet ieškojo, nusivylė, bet nepasidavė, gyvenimų, ir pan.

Straipsniai nuo sausio pabaigos po vieną kiekvieną savaitę visus metus bus publikuojami interneto portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Projektą iš dalies finansuoja:

Printlinija

 

 

 

Projekto partneriai:

SI-logo-RGB-Web-maz

Bernardinai

 

 

 

 15min.lt

 

 

linija

 

 

 

 

Projekto atspindėjimas žiniasklaidoje:

Pradedamas projektas „Šeima kultūroje ir kultūra šeimoje“ (Jaunimogidas.lt15min.ltBernardinai.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Aistė Vareikytė. Senosios civilizacijos: keletas šeimos gyvenimo aspektų (Bernardinai.lt, 15min.ltJaunimogidas.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Tautosaka – atgyvena ar būtinybė? (interviu su dr. Jurga Sadauskiene) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Tautosaka – atgyvena ar būtinybė? (II) (interviu su dr. Jurga Sadauskiene) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Už ko aš ištekėsiu? (I) (interviu su Gražina Kadžyte) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Už ko aš ištekėsiu? (II). Iš kur atjos piršliai? (interviu su Gražina Kadžyte) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Už ko aš ištekėsiu? (III). Vestuvės. (interviu su Gražina Kadžyte) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Kad palaiminta būsena neprikviestų pelių: kūdikio laukimas prieš 100 metų (interviu su dr. Rasa Paukštyte-Šakniene) (Bernardinai.lt, 15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Ar prieš Dievo teismą stosi nuogas? (interviu su dr. Rasa Paukštyte-Šakniene) (Jaunimogidas.ltBernardinai.lt15min.lt)

Alaus nuliejimas bundančiai Žemei (interviu su hab. dr. Nijole Laurinkiene) (Jaunimogidas.ltBernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Rūtos simbolinės prasmės mūsų tradicinėje kultūroje ir šeimos gyvenime (interviu su dr. Jurga Sadauskiene) (Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Anksti kėlęs, jaunas vedęs nesigailėsi (I) (interviu su Giedre Bufiene) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Anksti kėlęs, jaunas vedęs nesigailėsi (II) (interviu su Giedre Bufiene) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Nežiūrėkit šulnin, ba maumas intrauks! (interviu su Vita Džekčioriūte-Medeišiene) (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Ar jaunimui svarbios šeimos šventės? (interviu su dr. Rasa Paukštyte-Šakniene) (Jaunimogidas.ltBernardinai.lt15min.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Ar santuokai užtenka dviejų? (interviu su etnologu Aleksandru Žarskumi) (Bernardinai.lt15min.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Ko trokšta herojai? (I) (interviu su prof. Gražina Kazlauskiene) (Bernardinai.lt15min.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Ko trokšta herojai? (II) (interviu su prof. Gražina Kazlauskiene) (Bernardinai.lt15min.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Kaip pasirinkti sutuoktinį: XVIII a. įžvalgos ir patarimai (interviu su Gintare Džiaugyte) (Bernardinai.lt15min.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Ką liaudies daina pasakoja apie šeimą? (interviu su dr. Brone Stundžiene) (Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Šeima – naujų iššūkių epochoje (Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Karalius nuogas – arba kodėl medijoms taip lengva mumis žaisti? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Šeima ir populiariosios kultūros iššūkis  (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Tradicijos iššūkis  (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Kokios laisvės mums reikia? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Kodėl turėčiau visa tai tęsti? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt15min.ltaukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Noriu, bet nežinau, ar pajėgsiu? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.lt, aukstaitijosgidas.lt, zemaitijosgidas.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Priimti save kaip dovaną? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.lt, suduvosgidas.lt ir dainavosgidas.lt)

Kančia, liga ir išbandymai – ar įmanoma išlikti kartu? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.lt)

O kam tuoktis išvis? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.lt)

Meilė arba Kaip netapti ofiso planktonu? (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.lt)

Keletas pastabų mokslinio pažinimo paraštėse (Jaunimogidas.lt, Bernardinai.lt, 15min.lt)