02 Jan

Reklamos apie porų santykius kūrybą patikėjo studentams

„Šeimos institutas“ drauge su partneriu Socialinių mokslų kolegija visuomenei pristatė socialinės reklamos projektą, skirtą prisidėti prie pozityvaus jaunimo požiūrio į šeimą formavimo, padėti visuomenei išsilaisvinti nuo stereotipinio, dažnai žiniasklaidos suformuoto, požiūrio į šeimą kaip įvairių visuomenėje kylančių problemų šaltinį.  Ši reklama skatina jaunas šeimas bei poras kurti santykius, juos saugoti ir puoselėti.

Socialiniai tinklai sukuria iškreiptą realaus gyvenimo vaizdą

Tarpusavio santykiai – ne vien tik gražios nuotraukos, smagūs vakarėliai ir kelionės. Poros santykiai – tai ir didžiulė atsakomybė, pasitikėjimas vienas kitu ir, žinoma, buitis, kuri ne visada tokia romantiška kaip Holivudo filmuose. Jaunos merginos stebėdamos „Instagram“ paskyrose tobulas, tačiau gerokai pagražintas nuotraukas – įsivaizduoja, kad ir jų santykiai turi būti tokie tobuli. Dauguma jaunų žmonių net nesusimąsto, kad tuose paveikslėliuose viskas gerokai pagražinta nei yra iš tiesų.  

„Šiandieninės jaunų žmonių atostogos neįmanomos be gražių nuotraukų. Jaunos poros išvykusios atostogų pirmiausia fotografuojasi ir sukelia nuotraukas į socialinius tinklus, kuriuose jie – atrodo labai laimingi, nes gražūs ir besišypsantys. O iš tiesų, išvykusios atostogų, jaunos poros dažnai laiką leidžia atskirai: vyrai žaidžia kompiuterinius žaidimus, dirba arba linksminasi vartodami alkoholį, merginos ieškosi sau įdomių veiklų – gulinėja paplūdimyje, vaikšto po parduotuves ar muziejus. Tačiau niekas nesusimąsto, kad socialiniuose tinkluose kuriamas gerokai pagražintas ir ištobulintas pasaulis daro didžiulę įtaką jaunoms poroms. Pavyzdžiui, kalbant su studentais, paaiškėjo, kad jų tarpe buvo pažįstama mergina, kuri tuoktis atsisakė tik dėl to, kad vaikinas neišgalėjo nupirkti vestuvių šventei 3 dizainerio kurtų suknelių, o kita – nes jos vaikinas ne taip gražiai rengiasi ir ne tiek dažnai fotografuojasi kaip „Instagram“ žvaigždės Karolinos Mechino mylimasis. Žinoma, daug paprasčiau „permesti“ santykius į socialinių tinklų erdvę, kurioje prasideda tobulos poros spektaklis. Keliamos įspūdingos nuotraukos, kurios sulaukia daugybės „like“ paspaudimų, sudaromas įspūdis, kad jų santykiai tvirti, o iš tikrųjų pora yra atitolusi, nes pamiršo kaip svarbu nuoširdžiai kalbėtis ir spręsti nesutarimus laiku“, – sako viena iš projekto koordinatorių, SMK dėstytoja  Vaida Griškevičienė.

Šiuolaikinė karta bendrauti moka tik SMS žinutėmis 

Statistika rodo, kad daugiau nei pusę paros jauni žmonės praleidžia naudodamiesi išmaniuoju telefonu – rašydami trumpąsias žinutes arba naršydami socialiniuose tinkluose.  Kai žmogus tiek laiko praleidžia virtualioje erdvėje, natūralu, kad riba tarp realybės ir to, ką matė socialiniuose tinkluose – išnyksta. Viskas taip susipainioja, kad net būdami viešoje erdvėje jauni žmonės tuo pačiu metu būna ir „Facebook“ ar „Instagram“ paskyrose. Nuolat bendraudami virtualiai –  siuntinėdami vieni kitiems nuotraukas, vaizdo įrašus, balso žinutes, žmonės įsijaučia, prisiriša prie įsivaizduojamų santykių. Jausmas, kad kažkas yra nuolat šalia, gali dalintis savo jausmais, emocijomis, įspūdžiais – sukuria artumo iliuziją. Tačiau kaip yra iš tikrųjų? 

Dagnė Zacharevskytė, projekto įgyvendinime dalyvavusi SMK studentė teigia, kad „ši problema yra nuolatos auganti, tačiau apie ją dar mažai kas drįsta kalbėti. 18-25 metų jaunimas ypatingai jaučia „internetinių“ santykių dramą. Jiems normalu sakyti „pasikalbėjome“, nors tik išsiuntė keletą žinučių vienas kitam, o realybėje net nebuvo susitikę. Jiems normalu susitikimo metu nutylėti, ką nori pasakyti, tačiau grįžus namo tiesiog tai parašyti trumpąją žinute. Taip juk daug viskas paprasčiau. Tačiau kur tai veda?“

„Tokie jaunimo liudijimai patvirtina, kad poros nebetenka tarpusavio ryšio. Nebelieka tikrų emocijų, žvilgsnių, apsikabinimų. Ar tikrai tokių santykių nori šiuolaikinė karta? Tikrai ne, jie patys tai ne kartą patvirtino.Todėl ir inicijavome šį projektą, kad jauni žmonės stabteltų ir susimąstytų, kad bendravimas neapsiriboja tik telefonu, kad yra gyvi, tikri, nuoširdūs ir atviri pokalbiai, kurie daug ką gali pakeisti ne tik poros santykiuose, bet ir visame jų gyvenime. Džiaugiamės, kad SMK sutiko tapti idėjos įgyvendinimo partneriais  bei pavyko gauti nors ir nedidelį finansavimą laimėjus konkursą“, – sako projekto iniciatorė ir vadovė J. Ramonienė.

Straipsnis: https://www.delfi.lt/m360/naujausi-straipsniai/reklamos-apie-poru-santykius-kuryba-patikejo-studentams.d?id=79998875

Plačiau apie projektą: www.seimos.org/socialine-reklama-apie-seima-2018/